بر اساس آمار سال گذشته دست کم در هر سه روز در فرانسه یک زن از سوی شریک زندگی خود به قتل رسیدند. آلمان، انگلیس، ایتالیا، اسپانیا و سوئیس در رده‌های بعدی بالاترین میزان قتل با انگیزه‌های جنسیتی قرار دارند.

نورنیوز- گروه جامعه: خشونت خانگی علیه زنان و زن کشی از سوی همسران سابق و یا فعلی در سراسر جهان به ویژه در کشور‌های توسعه یافته به معضلی جدی تبدیل شده است.

در همین رابطه وزارت امور خانواده آلمان اعلام کرد در سال 2019میلادی تقریبا هر سه روز یک زن در خشونت خانگی جان خود را از دست داده است (117 مورد قتل زنان). این در حالی است که در سال جاری میلادی، این میزان شامل 122 مورد قتل، آدم کشی یا صدمات جسمی منجر به مرگ بوده است.

خشونت خانگی علیه زنان را می‌توان به عنوان یکی از مصادیق ناهنجاری‌های فرهنگی دانست. گرچه هر نوع اقدام خشونت آمیز علیه هر انسانی قابل پذیرش نیست. در بسیاری از موارد آنچه به عنوان خشونت از آن نام برده میشود خشونت های فیزیکی علیه افراد آسیب پذیر است و توجه چندانی به خشونت های روحی و روانی نمیشود. همین نکته باعث شده است تا بر خلاف آمار خشونت های فیزیکی تقریبا برآورد دقیقی از میزان خشونت های روانی علیه زنان و کودکان در چنین جوامعی در دسترس است.

خانواده به عنوان اولین نهاد هویت ساز و موثر در جامعه پذیری وقتی با بحران روبرو می‌شود در واقع آینده یک جامعه در معرض آسیب جدی قرار خواهد گرفت. خشونت خانگی و زن کشی نه تنها حریم امن خانواده را به محیطی ناامن تبدیل می‌کند و باعث بروز مشکلات روحی و روانی برای اعضای خانواده می‌شود بلکه با رواج خشونت خانگی علیه هر یک از اعضای خانواده ، به دلیل الگوبرداری دیگران از رفتار خشونت آمیز، در حقیقت ماشین تولید خشونت روشن شده است و به مرور جامعه در چرخه رواج خشونت گرفتار خواهد شد.

دنیای صنعتی و فرهنگ مدرن با بازتعریف نقش انسان در جامعه و خانواده به مثابه نیروی تولید و ابزار زندگی، به میزان قابل توجهی روابط بین افراد را توانست تفییر دهد. این تغییرات در اولین قدم با قداست زدایی از نهاد خانواده توانستند نقش های همسری،پدری،مادری و فرزندی را متحول کنند به همین دلیل در سالیان گذشته به مرور در تمامی حوزه‌های رفتاری اعضای خانواده مانند نقش مادری و همسری شاهد بروز بحران بوده‌ایم.

این تغییر و تحولات وقتی با دگرگونی های اقتصادی و بحران های سیاسی اجتماعی مانند جنگ یا کرونا همراه می‌شوند به مراتب ظهور و بروز شدیدتری خواهند داشت، چرا که نگاه ابزاری به انسان‌ها نه تنها مانعی در برابر اعمال خشونت و ظلم علیه دیگری در شرایط حساس و ویژه، نیست بلکه می‌تواند عامل تقویت کننده این امر نیز باشد.

شاید به همین دلیل است که در سال‌ها و ماه‌های اخیر شاهد افزایش خشونت خانگی و زن کشی در بین کشورهای توسعه یافته و مدرن هستیم. در همین خصوص و بر اساس آمار اتحادیه اروپا ، فرانسه یکی از کشور‌های اروپایی است که بیشترین شمار قتل زنان به دست همسر و یا شریک زندگی را به خود اختصاص داده است.

بر اساس آمار سال گذشته دست کم در هر سه روز در فرانسه یک زن از سوی شریک زندگی خود به قتل رسیدند. آلمان، انگلیس، ایتالیا، اسپانیا و سوئیس در رده‌های بعدی بالاترین میزان قتل با انگیزه‌های جنسیتی قرار دارند. گرچه این پدیده مختص جوامع توسعه یافته نیست و تقریبا امری فراگیر در همه جوامع است اما آمار رو به رشد و شدت خشونت منجر به قتل پدیده ایست که در جوامع مدرن نگرانی های زیادی برای فعالان اجتماعی و حقوق زنان ایجاد کرده است

نورنیوز

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربازدید ها