تحولات اخیر افغانستان که علاوه بر تشدید ناامنی در این کشور اثر مستقیمی بر امنیت و آرامش منطقه غرب آسیا دارد، نتیجه رفتار بحران‌زا و غیرمسئولانه ایالات متحده است که با سناریویی جدید برای رسیدن به اهداف خود موجب احیای هسته‌های تروریسم شده است.

نورنیوز ـ گروه بین‌الملل: افغانستان طی هفته‌های اخیر به دلیل سیاست‌های بحران‌زای اشغالگران این کشور با بحران‌های امنیتی مواجه شده است که محور آن را تقابل دولت مرکزی و طالبان تشکیل می‌دهد.

در ادامه واکنش‌ها به تحولات افغانستان، «بابر افتخار» سخنگوی ارتش پاکستان گفته است به دلیل ناآرامی‌ها و درگیری‌ها در افغانستان، خطر فعال‌سازی مجدد بقایای سازمان‌های تروریستی و سلول‌های خوابیده آنها در پاکستان وجود دارد.

این مواضع پیشتر نیز از سوی روسیه، چین، ایران و برخی کشورهای آسیای مرکزی نیز مطرح شده و درباره فرصت‌طلبی گروه‌های تروریستی برای تحرکات تروریستی در افغانستان و منطقه هشدار داده‌اند.

این هشدارها برگرفته از این حقیقت است که آمریکایی‌ها در طول 20 سال اشغال افغانستان اقدامی برای مبارزه با تروریسم نداشته‌اند، چنانچه اوباما تاکید کرده بود؛ هدف آمریکا مدیریت تروریست‌ها در مسیر اهداف آمریکاست و قصد نابودی آنها را ندارد!

اسناد و گزارش‌ها نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها طی سال‌های اخیر اقدام به انتقال بقایای داعش به افغانستان کرده‌اند تا امروز در سایه وضعیت بحرانی این کشور، قدرت گرفته و سیاست‌ بحران‌ساز آمریکا در منطقه را اجرا کنند.

اما راهکار مقابله با این وضعیت چیست و کشورهای منطقه چگونه می‌توانند مانع تحقق این سناریوی آمریکایی شوند؟

اول؛ امروز افغانستان بیش از هر زمان دیگری نیاز به حمایت همه‌جانبه برای رسیدن به صلح و توافقی بر اساس گفتگوهای افغان-افغان است، رویکردی که به دلیل اختلافات ریشه‌ای میان گروه‌های افغانستانی و شکافی که طی 20 سال توسط اشغالگران تعمیق شده است، تلاش خیرخواهانه کشورهای منطقه را می‌طلبد.

دوم؛ آمریکایی‌ها اخیرا از تلاش برای راضی کردن کشورهای منطقه برای تبدیل شدن به پایگاهی برای آنچه حمایت از افغانستان می‌نامند، خبر داده‌اند، حال آنکه اشغال افغانستان این درس مهم را داشته است که آمریکا و همراهانش در ناتو هرگز به دنبال کمک به دیگران نبوده و حضور آنها نتیجه‌ای جز ناامنی و ویرانی نداشته است.

این مسئله درس بزرگی برای برخی کشورهای منطقه همچون پاکستان است تا گرفتار وعده‌های اقتصادی و سیاسی آمریکا نشده و از تن دادن به خواست این کشور مبنی بر دادن پایگاه نظامی به واشنگتن خودداری نمایند.

نکته مهم آنکه برخی کشورها مانند ترکیه نیز با نام حفظ امنیت فرودگاه کابل بر تقویت حضور نظامی و اطلاعاتی در افغانستان تاکید دارند که تقویت کننده این سناریو است که آمریکا و ناتو با واسطه قرار دادن ترکیه به دنبال اجرای ابعاد جدیدی از نفوذ در منطقه و بحران‌سازی در افغانستان باشند و از تعامل میان ترکیه و پاکستان برای مجاب کردن اسلام آباد به دادن پایگاه نظامی به آمریکا بهره ببرند.

سوم؛ در تقویت مسیر گفتگوی طرف‌های افغان، ابتکار عمل جمهوری اسلامی از آن جهت می‌تواند برای سایر کشورها الگو باشد که برخلاف رفتار آمریکایی‌ها که به دنبال همسو کردن دولت مرکزی و طالبان با اهداف خود بوده‌اند، ایران به دنبال نزدیک کردن دیدگاه آنها در جهت منافع ملت افغانستان و صلح و ثبات در منطقه است.

مجموعه این موارد ضمن ناکام گذاشتن نقشه شوم آمریکا برای آینده افغانستان و منطقه، می‌تواند مانع احیای هسته‌های تروریسم شده و ضامن بازگشت صلح و آرامش باشد.

نورنیوز

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربازدید ها