رئیس کمیسیون اصلاحات اداری در افغانستان گفت که طالبان برای برقراری آتش‌بس سه ماهه دو شرط مهمی را مطرح کرده است.

نورنیوز-گروه بین‌الملل: «نادر نادری» رئیس کمیسیون اصلاحات اداری و عضو تیم مذاکره افغانستان به خبرنگاران در کابل گفت که طالبان برای برقراری آتش‌بس سه ماهه شرط گذاشته است که هفت هزار زندانی این گروه آزاد شود و نام سران آنها نیز از فهرست سیاه سازمان ملل خارج شوند.

وی همچنین درباره وضعیت مردم در مناطق تحت کنترل طالبان گفت که حدود 13 میلیون شهروند افغانستان در مناطق تحت کنترل طالبان زندگی می‌کنند که بسیاری از خدمات محروم هستند.

نادری اعلام کرد که در این مناطق دستکم 260 ساختمان دولتی تخریب شده است و بسیاری از کارمندان و پروژه‌های توسعه‌ای با مشکل روبرو شده‌اند.

با این حال، طالبان نیز در روزهای گذشته به رسانه‌ها گفته بود که مردم در مناطق تحت کنترل این گروه همچنان خدمات دریافت می‌کنند و امنیت کامل در این مناطق برقرار است.

«ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان نیز سال گذشته شروط این گروه برای پذیرش آتش‌بس را اعلام کرده بود.

وی گفته بود که اگر فضای اعتماد بین دو طرف وجود داشته باشد و طالبان متوجه شوند که اهداف آنها بدون جنگ هم تحقق می‌پذیرد، جنگ را متوقف خواهند کرد.

سخنگوی طالبان درباره شروط این گروه برای پذیرش آتش‌بس از برقراری «حاکمیت نظام اسلامی، خروج کامل نیروهای خارجی و استقلال کامل کشور» نام برد.

وی گفته ببود که آنها به از بین بردن «عوامل جنگ» و تامین صلح پایدار و برقراری ثبات در افغانستان متعهد هستند.

نورنیوز

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربازدید ها