شصت و دومین شماره فصلنامه پانزده خرداد (فصلنامه تخصصی در حوزه تاریخ پژوهی ایران معاصر)، زمستان 98، با موضوع پرونده ویژه «پنجاهمین سال طرح حکومت اسلامی و ولایت فقیه» منتشر شد

نورنیوزـ گروه جامعه: در این شماره از فصلنامه با یادآوری اینکه امام خمینی(ره) در اول بهمن ماه سال 1348، طی جلساتی بحث حکومت اسلامی را زیر عنوان «ولایت فقیه» در مسجد شیخ انصاری نجف اشرف آغاز کردند و این جلسات به مدت دوازده روز تداوم یافت، به مبانی نظری مطرح‌­شده در این خصوص که زمینه‌­ساز انقلابی بزرگ در 22بهمن ­ماه سال 1357 و تأسیس نظام جمهوری اسلامی در ایران شد پرداخته شده است. از آنجا که در زمستان سال 1398 در آستانه پنجاهمین سالگرد طرح بحث ولایت فقیه توسط حضرت امام(ره) قرار داشتیم، شماره شصت­ودوم از فصلنامه پانزده خرداد به این موضوع اختصاص یافته است.

دکتر مظفر نامدار در بخش «سخن سردبیر» با عنوان «درس ­گفتارهای ولایت فقیه؛ منشوری (مانیفستی) علیه نظم سکولار»، به این می‌­پردازد که چگونه درس­ گفتارهای ولایت فقیه در کمتر از دو دهه از مطرح شدن آن، بنیادهای نظم سکولار ایران و جهان را بر هم ریخت و نشان داد که تقابل انتزاعی حوزه‌­های سیاست و شریعت یا دین و دنیا، سرابی بیش نیست که قدرت­‌های استعماری و سلطه‌­گر برای تحکیم پایه نظام‌­های کفرآمیز و فسادانگیز خود، آن .تقابل‌هاا را به راه انداختند و بشر را از حکومت عقل و قانون محروم ساختند.

در این شماره در مقاله‌ای از حجت ­الاسلام سید حمید روحانی، به مشروح برگزاری جلسات بحث حکومت اسلامی در نجف و چگونگی تهیه، ترجمه و توزیع جزوات حاصل از جلسات مذکور در کشورهای عربی و ایران (آن هم با وجود محدودیت­‌های بسیار) و مهم­تر از آن، بررسی آرمان­‌های امام خمینی در پی طرح این موضوع، پرداخته شده است.

در مقالات «امام خمینی(ره) و 23 قاعده عقلی در اثبات حکومت اسلامی و ولایت فقیه» برگرفته از کتاب کشف اسرار ایشان، که در فروردین سال 1323 منتشر و توزیع شد و نیز «زمینه­‌های نگارش کتاب کشف اسرار و پاسخ امام خمینی به افکار انحرافی حکمی‌­زاده» نوشته میثم عبداللهی، اشاراتی وجود دارد که نشان می‌­دهد چگونه 35 سال بعد از انتشار کتاب کشف اسرار حضرت امام(ره)، ارکان اعتقادی، عملی و پایه­‌های اساسی یکی از بزرگترین جنبش­‌های سیاسی، اجتماعی و فکری جهان یعنی انقلاب اسلامی بنیان نهاده شد و از دل آن الگوی جدیدی از نظام‌­های مردم­سالار دینی به نام جمهوری اسلامی متولد گردید.

در بخش دیگری از فصلنامه آمده است پس از طرح درس‌­های ولایت فقیه و حکومت اسلامی توسط حضرت امام، برخی از مجامع مبارزاتی و نیز بعضی از روحانیون مجاهد و مبارز پیرو مکتب و مرام امام خمینی، به ابعاد این موضوع در متون و منابع اسلامی توجه کردند و به بررسی ویژگی­‌های یک جامعه ولایی پرداختند. حضرت آیت­الله خامنه­‌ای یکی از معدود مبارزان جوانی بودند که در سال 1353 در مسجد امام حسن مجتبی(ع) در شهر مقدس مشهد، با شروع ماه مبارک رمضان در 27 جلسه در قالب «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن»، فصل قابل توجهی را به مسئله ولایت و ویژگی­‌های جامعه ولایی اختصاص دادند که گزیده­‌هایی از آن مباحث در مقاله «امام خامنه‌­ای و بایسته­‌های اصولی یک جامعه ولایی» آمده است.

در این فصلنامه به این موضوع اشاره شده است که مرحوم ربانی شیرازی چند ماه پس از طرح موضوع حکومت اسلامی از طرف امام، نامه‌­ای خطاب به سید حمید روحانی می­نویسد و دیدگا‌ه‌­های خود را درباره این موضوع بیان می‌کند. این نامه نشان می‌­دهد چگونه رهروان راه امام و علمای محقق حوزه علمیه قم، به محض مطرح شدن موضوع حکومت اسلامی، بی­‌درنگ بررسی و تحقیق درباره آن را آغاز کرده‌­اند؛ که بخشی از فصلنامه شماره 62، به درج نامه مذکور اختصاص یافته است.

بخش پایانی این پرونده­ ویژه این شماره، به مقاله­‌ای از مرحوم دکتر حمید عنایت با عنوان «مفهوم نظریه ولایت فقیه از دیدگاه امام خمینی» اختصاص یافته است. از آنجا که عنایت از معدود روشنفکرانی است که فارغ از حب و بغض‌­های ایدئولوژیک جریان روشنفکری در تاریخ ایران، به نقش دین در جامعه و تحولات سیاسی- اجتماعی مسلمانان به شکل علمی توجه ویژه داشته و تلاش کرده در این مقاله نظریه ولایت فقیه را نه بر مبنای تمایلات ایدئولوژیک خود، بلکه به عنوان نظریه‌­ای که توانسته است در جهانی که به­ ظاهر دیگر دین نقش تعیین­ کننده‌­ای در تحولات اجتماعی نداشت، مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد، به بازخوانی این مقاله که اولین بار در سال 1375 ترجمه و در ماهنامه کیان منتشر شد، پرداخته شده است.

بخش «از تاریخ» این شماره از فصلنامه بهانتشار اسنادی که حساسیت رژیم پهلوی به رساله حکومت اسلامی و ولایت فقیه امام خمینی را نشان می‌­دهد اختصاص یافته است.

نورنیوز

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربازدید ها