به‌دنبال فعال کردن گروهک‌های ضدانقلاب کردی در مرز‌های غربی ایران که با هدایت پایگاه الحریر انجام می‌شد، در کنار اولین ضربات نظامی علیه این گروهک‌ها، از زبان رئیس ستاد مشترک نیرو‌های مسلح ایران هشداری جدی برای پاسخگویی اقلیم کردستان عراق و حکومت عراق و ضرورت تخلیه فوری الحریر صادر شد که اعلام تخلیه زودهنگام این پایگاه توسط امریکایی‌ها، حاکی از درک واقعی آن‌ها از هشدار ایران است.

نورنیوز-گروه بین‌الملل: روز پنج شنبه در اربیل شاهد نشستی با حضور برخی چهره‌های شناخته شده و دست دوم بعثی و تعدادی از رؤسای عشایر سنی استان انبار و نینوا بودیم که خلاصه آن مطالبه اقلیم‌سازی سنی در غرب عراق و ضرورت عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی و هلهله برای «توافق ابراهیمی» که قبلاً توسط امارات و بحرین در آغاز علنی روابط با صهیونیست‌ها مطرح شد، بودیم. این نشست در اربیل زیر نظر مسعود بارزانی و دستگاه امنیتی آسایش درحالی برگزار شد که عراق و منطقه، شاهد رخداد‌های مهمی است و تصویر دیگری از موازنه قدرت بازیگران در آن رقم خواهد خورد. امریکایی‌ها پس از هزینه و خسارت‌های فراوان و مستمری که مقاومت عراقی بر آن‌ها تحمیل کرده، نه‌تن‌ها در عین‌الاسد، بلکه از پایگاه جاسوسی منطقه‌ای که با حضور امریکا، انگلیس، رژیم صهیونیستی، امارات و عربستان، بسیاری از برنامه‌های تروریستی، جاسوسی، فتنه و آشوب و نابسامانی‌های گوناگون در سطح عراق و علیه کشور‌های منطقه از آنجا هدایت می‌شد، باید به سرعت تخلیه و متواری شوند. این فروپاشی پایگاهی که لرزش‌های مقدماتی آن به سوریه هم رسیده و در زمانی کوتاه در سوریه نیز شاهد آن خواهیم بود، نشانه‌های خود را در حوزه خلیج‌فارس هم تاحدودی ابراز می‌کند که بحثی جداگانه می‌طلبد.

به‌دنبال فعال کردن گروهک‌های ضدانقلاب کردی در مرز‌های غربی ایران که با هدایت پایگاه الحریر انجام می‌شد، در کنار اولین ضربات نظامی علیه این گروهک‌ها، از زبان رئیس ستاد مشترک نیرو‌های مسلح ایران هشداری جدی برای پاسخگویی اقلیم کردستان عراق و حکومت عراق و ضرورت تخلیه فوری الحریر صادر شد که اعلام تخلیه زودهنگام این پایگاه توسط امریکایی‌ها، حاکی از درک واقعی آن‌ها از هشدار ایران است. اگر امریکا و این پایگاه‌های جاسوسی غربی و عربی و صهیونیستی از اقلیم کردی خارج شوند، جریان بارزانی خود را یتیم احساس می‌کند و ماجراجویی‌های تجزیه عراق و منطقه، پشتوانه‌های خود را از دست می‌دهند. خصوصاً اینکه باند حاکم بر اقلیم کردی در انتخابات پارلمانی عراق نیز از شرایط متزلزلی برخوردارند و برای همراهی با سناریوی آشوب که توسط امریکا و بقیه متحدانش تدارک دیده شده، مرحله حین و پس از انتخابات باید از هم‌اکنون فعال شوند که کارناوال صهیونیستی در اربیل در این پازل قرار دارد. صهیونیست‌ها که از عادی‌سازی با امارات و بحرین، سود زیادی نبرده‌اند، در محیط داخلی و در عرصه منطقه‌ای و حتی مناسبات با امریکا و پرونده هسته‌ای ایران با نگرانی‌های زیادی روبه‌رو هستند و باید خود را توانمند نشان دهند و این درحالی است که کشتی سوخت ایران برای لبنان تمامی تلاش و برنامه‌ریزی و هزینه‌های امریکا و اسرائیل و متحدان عربی آن‌ها را در لبنان و سوریه، نقش بر آب کرده و نه‌تن‌ها اسرائیل، بلکه امریکا هم قادر به واکنش بازدارنده نیستند. خاکستر خروج و متواری شدن امریکا، نه‌تن‌ها اوضاع تعداد زیادی از کشور‌ها را دگرگون می‌کند و در بن‌بست قرار می‌دهد، بلکه موازنه قدرت و تصویر کلان از منطقه را متحول خواهد کرد. ترکیه پس از 10 سال حمایت از تروریسم در سوریه و اشغالگری در شمال سوریه و عراق، دنبال جبران ناکامی خود در قفقاز است که فقط بر هزینه‌های گوناگون آن‌ها خواهد افزود و رژیم صهیونیستی و کشور‌های عربی که آویزان صهیونیست‌ها شده‌اند از هم‌اکنون عزادار و به‌دنبال پناه استراتژیک هستند. در مذاکرات هسته‌ای هم، چه به تعهدات عمل کنند و چه بر نقض آن اصرار ورزند، حاصل راهبردی آن، نفعی برای امریکا و دنباله‌های منطقه‌ای دربر ندارد. اجرای نشست تفاله‌های طرفدار صهیونیست‌ها در اربیل، فرصت مناسبی برای خانه‌تکانی گسترده در عراق و به‌ویژه اقلیم کردستان است.

 

روزنامه جوان

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربازدید ها