رئیس‌جمهور عراق گفت: برخی تصور کرده‌اند که نشست بغداد ممکن است بستری برای تداوم حضور نیروهای خارجی در عراق باشد، اما این خلاف واقع است و مطابق آنچه در مذاکرات با کاخ سفید به جمع‌بندی رسیده‌ایم، نظامیان آمریکایی طبق برنامه و در زمان مقرر عراق را ترک خواهند کرد.

نورنیوز ـ گروه بین‌الملل: رئیس‌جمهور عراق در گفتگو با «نورنیوز» تصریح کرد: طبق توافق انجام شده با واشنگتن، تمام نظامیان آمریکایی تا پایان سال‌جاری از عراق خارج خواهند شد.

«برهم صالح» در حاشیه ملاقات با نمایندگان رسانه‌های خارجی حاضر در بغداد که برای پوشش خبری نشست سران منطقه در این شهر حضور یافته‌اند، در پاسخ به سوال خبرنگار «نورنیوز» درباره اینکه آیا ارتباطی میان نشست مذکور و موضوع اخراج نظامیان آمریکایی از عراق وجود دارد، گفت: ارتباطی میان این دو موضوع وجود ندارد.

صالح تاکید کرد: نشست سران کشورهای همسایه و دوست عراق با محوریت انسجام و اتحاد این کشورها برای برقراری صلح و امنیت و گسترش مناسبات اقتصادی و فرهنگی در بغداد برگزار می‌شود و طبیعی است که برای دست‌یابی به چنین هدفی باید از تمام امکانات و ابزار استفاده کرد.

photo_2021-08-27_04-10-15

رئیس‌جمهور عراق افزود: برخی تصور کرده‌اند که این نشست ممکن است بستری برای تداوم حضور نیروهای خارجی در عراق باشد، اما این خلاف واقع است و مطابق آنچه در مذاکرات با کاخ سفید به جمع‌بندی رسیده‌ایم، نظامیان آمریکایی طبق برنامه و در زمان مقرر عراق را ترک خواهند کرد.

برهم صالح با اشاره به رویکردهای نشست بغداد گفت: چنانچه از مدعوین این اجلاس مشخص است بنا داریم به پلی میان کشورهای منطقه در جهت حصول به اهداف دسته‌جمعی تبدیل شویم.

او تصریح کرد: عراق در این مسیر مصمم به حفظ خطوط قرمز خود از جمله موضوع فلسطین است و لذا به هیچ وجه به روند عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی نمی‌اندیشیم و بدان نخواهیم پیوست.  

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربازدید ها