مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیان کرد: می بایست به اجرای کامل توافق بازگردیم که به معنی بازگشت آمریکا به آن از طریق لغو تحریم های مربوطه واشنگتن علیه تهران و همچنین بازگشت ایران به اجرای کامل تعهدات هسته ای اش است.

نورنیوز-گروه بین‌الملل: جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به ریاض سفر کرده است در گفت وگو با روزنامه عرب نیوز به سوالاتی پیرامون ایران و مذاکرات با 1+4 برای احیای برجام پاسخ داد.

او گفت: به عنوان هماهنگ کننده موضوعات مربوط به برنامه جامع اقدام مشترک همواره به طور شفاف تاکید کرده ام که می بایست به اجرای کامل توافق بازگردیم که به معنی بازگشت آمریکا به آن از طریق لغو تحریم های مربوطه واشنگتن علیه تهران و همچنین بازگشت ایران به اجرای کامل تعهدات هسته ای اش است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه با تاکید بر اینکه توافق هسته ای همچنان یک دستاورد مهم امنیتی است مدعی شد: بدون این توافق ایران تاکنون به سلاح هسته ای دست پیدا کرده بود و این، یک منبع دیگر برای بی ثباتی منطقه اضافه می کرد.

او افزود: واضح است که ما نگران مسیر منفی فعالیت های هسته ای ایران هستیم و به همین دلیل ضروری است که هرچه زودتر به مذاکرات وین از همان نقطه ای که در 20 ژوئن متوقف شد، بازگردیم.

بورل درباره دیدارش با وزیر امورخارجه کشورمان در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل اظهار داشت: پیام من به وزیر خارجه امیرعبدللهیان در نیویورک سیتی ساده بود: دیپلماسی یک راه حل است، بیایید بدون تاخیر به مذاکرات وین بازگردیم.

او همچنین در پاسخ به سوالی درباره روابط دولت جدید ایران با غرب و همسایگانش در حاشیه خلیج فارس گفت: دیپلماسی تنها راه واقعی رسیدگی به مسائل موجود در منطقه خلیج (فارس) و در میان همسایگان است. من نمی توانم درباره نیات سایر دولت ها حرف بزنم اما به تازگی شاهد گفت وگوهای بیشتری میان کشورهای منطقه بوده ام.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه، برگزاری کنفرانس بغداد و انجام گفت وگوهای دوجانبه میان ایران و عربستان سعودی را نمونه هایی از این اتفاق عنوان کرد و افزود: این تحولات مورد استقبال قرار می گیرند و من خوشحالم که اخیرا در نیویورک در رویداد بعدی آن (نشست مجمع عمومی سازمان ملل) شرکت کردم.

او خاطر نشان کرد: اتحادیه اروپا آماده است تا به کشورهای منطقه خلیج (فارس) برای ایجاد یک فهم مشترک از امنیت و همکاری کمک کند. برای این منظور، توافق هسته ای با ایران نیز بسیار اهمیت دارد.

بورل بیان کرد: من کماکان بر این باورم که اگر بتوانیم برجام را حفظ و اجرای کامل آن را تضمین کنیم، این می تواند به یک سنگ بنا برای رسیدگی به سایر نگرانی های مشترک، از جمله مسائل مربوط به امنیت منطقه ای تبدیل شود.

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربازدید ها