گفتگوی زنده‌ نورنیوز با موضوع روایت‌های میدانی افغانستان با حضور جواد موگویی برگزار شد.

نورنیوز-گروه بین‌الملل: گفت‌وگوی روایی «نورنیوز» درباره آخرین تحولات افغانستان با حضور «جواد موگویی» مستندساز، نویسنده و پژوهشگر ایرانی به عنوان مهمان و «محمد قادری» سردبیر نورنیوز به عنوان میزبان برگزار شد. 

روایت مشاهدات میدانی از تحولات اخیر و برداشت‌های این مستندساز فارغ از هر گونه تحلیلی محور این گفت‌وگو بود.

موگویی که در هفته‌های گذشته حدود بیست روز در افغانستان حضور داشته است در این گفت‌وگو از وضعیت برخی از شهرهای افغانستان صحبت و مشاهدات خود را در این باره بازگو کرد.

او درباره تحولات پنجشیر گفت: در طی حضورم در پنجشیر متوجه شدم که آثاری از یک جنگ تمام عیار وجود ندارد. البته آثار جنگ وجود داشت اما خبری از یک شهر جنگ زده، چنانچه برخی مدعی شده بودند نبود. متاسفانه بازتاب اخبار مربوط به پنجشیر بیشتر بر اساس شنیده‌ها بوده مانند آنچه در برخی رسانه‌ها به شکلی وانمود می‌شد که انگار یک نسل‌کشی مانند بوسنی اتفاق افتاده است. البته کشته‌ شده‌ها وجود داشت که ما هم با جزییات نام و روایت‌ها را منتشر کردیم.

او تصریح کرد: بخش زیادی از مردم پنجشیر مهاجرت کرده بودند و شهر نسبتا خالی از سکنه بود. البته بنده منکر کشته شدن آدمها نیستم، خودم در خصوص آن هشت نفر موضوع را با جزییات و مستند منتشر کردم. کسی نمی‌تواند بگوید درگیری رخ نداده اما برخی اطلاعات دروغی از میدان می‌دادند که تازه بزرگنمایی هم می‌شد. الحمدلله دستگاه نظامی و دیپلماسی ما عاقلانه عمل کرد و وارد مخمصه‌ای که ساخته بودند نشد.

این مستندساز افزود: خبرنگاران خارجی از جاهای دیگر دنیا نیز حضور داشتند. روزنامه‌نگاران زیادی بودند، روزنامه‌نگار روزنامه‌های اصلاح‌طلب هم حضور داشتند که ما دو روز با هم بودیم. این موضوع که ما زیر سایه گروه خاصی سفر کردیم صحت نداشت.

او با اشاره به جریان‌های رسانه‌ای و اهداف آنها در این باره و تاکید بر روشنگری برای مردم، گفت: طی دو ماه گذشته در حق ایران ناحقی شد و به دروغ ایران را متهم به سکوت و بی‌غیرتی کردند. این ناحقی موجب شد مردم افغانستان نسبت به ایران دلگیر شوند. مگر می‌شود ایرانی که همه جا در دفاع از مردم و نوامیس ورود کرده اینجا در افغانستان چشمش را بسته باشد..  

موگویی تاکید کرد که آمارهای بزرگنمایی شده درباره افغانستان به قدری غیر واقعی بود که حتی رسانه‌های غیر ایرانی نیز حاضر نشدند بدون سند آن را منتشر کنند، اما برخی در ایران این دروغ‌های بزرگ مثل نسل‌کشی یا جهاد نکاح خانه به خانه را گفتند و الان هم حاضر به پاسخ‌گویی نیستند.

روایت‌های میدانی از افغانستان از جمله موضوعاتی است که نورنیوز در چند گفت‌و‌گوی زنده آن را پیگیری کرده است. این برنامه سومین گفت‌و‌گوی نورنیوز پیرامون موضوع افغانستان و تحولات اخیر آن بود.

ویدیوی کامل این گفت‌و‌گو را می‌توانید در لینک زیر ببنید:

«روایت‌های میدانی افغانستان»

 

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربازدید ها