اخبار رسیده به «نورنیوز» حاکی از تاسیس قریب‌الوقوع یک شبکه تلویزیونی با نام «آذربایجان اینترنشنال» توسط عربستان است که با هدف دامن زدن به شکاف‌های قومیتی و تشدید رویکردهای تجزیه‌طلبانه صورت می‌گیرد.

نورنیوز ـ گروه بین‌الملل: رژیم سعودی که چند سالی است با فعال‌سازی شبکه‌های رسانه‌ای متعدد  راهبرد جدیدی را با تمرکز بر استفاده از ابزار جنگ نرم برای پیگیری اهداف سیاسی و امنیتی دنبال می‌کند، اخیرا با توجه به تحولات منطقه غرب آسیا این رویکرد را گسترش داده است.

در همین راستا؛ اخبار رسیده به «نورنیوز» حاکی از تاسیس قریب‌الوقوع یک شبکه تلویزیونی با نام «آذربایجان اینترنشنال» توسط عربستان است که با هدف دامن زدن به شکاف‌های قومیتی و تشدید رویکردهای تجزیه‌طلبانه صورت می‌گیرد.

بر اساس این اخبار، رژیم سعودی که حامی تلویزیون تجزیه‌طلب ANT در ترکیه محسوب می‌شد، اخیرا حمایت‌های مالی و اعتباری خود از این شبکه را به شدت کاهش داده و در حال آماده‌سازی مقدمات تاسیس شبکه آذربایجان اینترنشنال است.

تلویزیون ANT که توسط برادران کامرانی اداره می‌شود به دلیل فسادهای مختلف و گسترده و ناتوانی در انجام ماموریت‌های محوله نتوانسته رضایت سران سعودی را جلب کند و از همین رو به مرور در حال خارج شدن از دایره حمایت آنهاست.

عربستان سعودی در می 2017 با تاسیس «مرکز جهانی مبارزه با افراط‌گرایی» موسوم به «مرکز اعتدال» در حضور دونالد ترامپ در ریاض گام مهمی در جهت راهبرد جدید خود در حوزه جنگ نرم با محوریت شبکه‌های اجتماعی برداشت و پس از آن در ایام انتخابات ریاست جمهوری سال 96 در ایران، شبکه تلویزیونی «ایران اینترنشنال» را با هدف اثرگذاری بر مخاطب ایرانی در لندن راه‌اندازی کرد.

ریاض چندی پیش و در بحبوحه تحولات اخیر افغانستان با بهره‌گیری از تجربه این شبکه که با محوریت عناصر ضدانقلاب و معاند جمهوری اسلامی و مزدوری اعضای عموما ایرانیِ بی‌بی‌سی فارسی، صدای آمریکا و من‌وتو تشکیل شده، اقدام به تاسیس تلویزیون «افغانستان اینترنشنال» کرد تا همان رویکرد را در قبال مخاطب افغانستانی نیز به کار گیرد.

اکنون و با توجه به تصمیم رژیم سعودی برای راه‌اندازی شبکه آذربایجان اینترنشنال مشخص شده که این رژیم بر اساس دستورالعمل‌ اتاق فکرهای غربی-صهیونیستی تلاش می‌کند تا ابعاد شرارات‌های خود در حوزه نرم را گسترش داده و منطقه غرب آسیا را که امید است با اخراج تروریست‌های غربی و انسجام کشورهای منطقه رنگ و بوی آرامش را ببیند، باز هم درگیر تنش‌های ساختگی جدید کند.

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربازدید ها