توفان «شاهین» در عمان باعث تعطیلی دو روزه در این کشور و توقف عبور و مرور در شهر مسقط شد و امارات را بر آن داشت تا تدابیر لازم برای مواجهه با این توفان شدید را اتخاذ کند.

نورنیوز-گروه جامعه: نزدیک شدن توفان به ساحل جنوبی خلیج فارس باعث شد که شماری از کشورهای عربی این حوزه ضمن هشدار درباره پیامدهای این توفان موسوم به «شاهین»، برای کاهش خسارات احتمالی آن، چند روز را تعطیل کنند.

کشور عمان از اولین کشورهایی بود که تدابیر لازم برای مواجهه با این توفان سهمگین که سواحل این کشور را در هم می‌نوردد، اتخاذ کند. مقامات این کشور دیروز شنبه درباره این توفان هشدار دادند و به کارمندان دو روز مرخصی اجباری دادند و گفته می‌شود تخلیه مناطق ساحلی آغاز شده است.

در همسایه غربی عمان، امارات نیز تدابیری برای مواجهه با خسارات و آثار احتمالی توفان شاهین اتخاذ شده است. با این حال عربستان سعودی گفته که تأثیر این توفان بر این کشور غیرمستقیم خواهد بود.

به گزارش وب سایت شبکه الجزیره قطر، شرکت هواپیمایی عمان در بیانیه‌ای اعلام کرد که «توفان شاهین به حرکت خود به سمت سواحل سلطنت عمان که مشرف بر دریای عمان است، ادامه می‌دهد و مرکز این توفان نزدیک 200 کیلومتر با استان مسقط، (پایتخت این کشور) فاصله دارد.

مطابق پیش‌بینی این سازمان که گفته بود، تأثیرات مستقیم این توفان صبح امروز یکشنبه آغاز خواهد شد، تصاویر و ویدیوهای منتشر شده از عمان حکایت از شدت توفان و وارد شدن خسارات به سواحل این کشور دارد.

شرکت هواپیمایی عمان پیش بینی کرده بود که سرعت توفان شاهین بین 40 الی 60 کیلومتر خواهد بود و همزمان با وزش باد شدید، بارش شدیدا رگباری به همراه رعد و برق صورت خواهد گرفت که به وقوع سیل منجر خواهد شد. همچنین پیش بینی شده است که دریا امروز بسیار مواج خواهد بود.

ترس از خسارت‌های احتمالی این توفان باعث شده است که مسئولان محلی در سواحل عمان با بلندگو درباره خطرات این توفان هشدار دهند.

تصاویری از ساحل «الجویره» عمان منتشر شده که نشان می‌دهد توفان شاهین آبزیان مانند ماهی‌ها را به ساحل پرت کرده است.

شدت توفان در برخی از سواحل عمان به حدی بودی که باد برخی درختان را از ریشه کنده و به زمین انداخته است. در برخی مناطق تفریحی ساحلی نیز وزش شدید توفان به وسایل تفریحی و شهرک‌‌های بازی خسارت زیادی وارد کرده است

متوقف شدن عبور و مرور در خیابان‌های پایتخت عمان به دنبال توفان

خبرگزاری رسمی عمان از توقف حرکت خودروها در خیابان‌‌های شهر مسقط، پایتخت این کشور به دنبال نزدیک شدن توفان شاهین به این شهر خبر داد.

شرکت هواپیمایی عمان نیز اعلام کرد که پروازها از فرودگاه بین المللی مسقط و بالعکس تا اطلاع ثانوی به دلیل توفان شاهین به تعویق افتاده است.

به رغم هشدارها، ویدیوهای منشتر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که برخی از خودروها در بستر مسیل‌ها گیر افتاده‌اند.

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربازدید ها