علاوه بر مشروع بودن حمله ایران به گروهک‌های تروریستی و لزوم پای‌بندی همسایگان ایران به اصل حسن هم‌جواری، اخراج آمریکا از منطقه مولفه‌ای مهم برای رسیدن تمام همسایگان به امنیت پایدار و حق مسلم آنها برای حذف ریشه تروریسم از منطقه است.

نورنیوز ـ گروه سیاسی: سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح از هدف قرار گرفتن گروهک‌های تروریستی ضد انقلاب در شمال عراق توسط نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران خبر داده است. 

در این خصوص تذکر چند نکته ضروری است:

نخست؛ این اقدام ایران بر اساس حق دفاع مشروع مصرح در قوانین بین‌المللی و در جهت دفاع از کیان ملت و تمامیت ارضی صورت گرفته و ادعای برخی محافل رسانه‌ای و سیاسی مبنی بر نقض حریم عراق توسط ایران ادعایی پوچ و خلاف قوانین بین‌المللی است. 

دوم؛ ایران همواره امنیت منطقه را امنیت خود دانسته و از هیچ اقدامی در این زمینه فروگذار نبوده است. حمایت‌های همه‌جانبه از مبارزه عراق و سوریه علیه تروریسم تحمیلی و نیز حمایت از مقاومت لبنان و فلسطین در برابر تروریسم دولتی اسرائیل شاهدی بر این مدعاست. 

نکته مهم آنکه حمایت ایران از منطقه در برابر تروریسم تنها معطوف به عرصه امنیتی نبوده و سایر حوزه‌های تروریسم از جمله تروریسم اقتصادی را نیز در بر می‌گیرد، چنانچه با ارسال سوخت به لبنان در کنار آنکه ابعاد جدیدی از ناتوانی آمریکا در برابر جبهه مقاومت را برای جهانیان آشکار ساخت، به ماه‌ها تحریم اقتصادی و سوختی تحمیلی توسط آمریکا، اروپا و برخی کشورهای عربی علیه لبنان پایان داد.

سوم؛ هدف قرار گرفتن پایگاه‌های گروهک‌های تروریستی و ضد انقلاب توسط نیروهای مسلح ایران چیزی از مسئولیت دولت عراق و مسئولین اقلیم کردستان در مبارزه با این گروهک‌ها نمی‌کاهد. 

اولا در چارچوب حسن همجواری، کشورها مسئول مقابله با تهدیداتی هستند که همسایگانشان را تهدید می‌کند و اقدام مستقیم و یا همکاری مشترک با همسایگان برای مقابله با تروریست‌ها و نقض کنندگان تمامیت ارضی و امنیت ملی طرفین امری ضروری است.

ثانیا گروه‌های تروریستی به صورت زنجیره‌ای و شبکه‌ای فعالیت می‌کنند و مکملی برای فعالیت‌های تروریستی هستند. به عنوان نمونه گروهک‌های تروریستی ضد انقلاب، منافقین، داعش و شبکه‌های اطلاعاتی تروریستی آمریکایی و انگلیسی زیر مجموعه موساد، سیا و ام ای سیکس و سایر گروه‌های تروریستی در کنار یکدیگر و با هم فعالیت می‌کنند، لذا مبارزه عراق و اقلیم کردستان با گروه‌های تروریستی امری ضروری برای امنیت این کشور و منطقه است. 

در این میان جمهوری اسلامی آماده همکاری و در اختیار قرار دادن کمک‌های نظامی و اطلاعاتی به عراق و سایر کشورهای منطقه در مبارزه با این شبکه‌های به هم پیوسته تروریستی است چنانچه مقامات اقلیم کردستان نیز بارها رسما اذعان کرده‌اند که در زمان حمله داعش به اربیل، ایران اولین و تنها کشوری بود که به حمایت اقلیم آمد. 

چهارم؛ فعالیت و آزادی عمل گروهک‌های تروریستی در شمال عراق در حالی که آمریکا و متحدانش با ادعای مبارزه با تروریسم در این کشور حضور دارند، ابهام در صداقت رفتاری آمریکایی‌ها در مبارزه با تروریسم و کمک به امنیت عراق و منطقه را بیش از پیش تشدید  می‌کند. 

این عدم صداقت زمانی آشکارتر می‌شود که مراکز استمرار و فعالیت و حتی هماهنگی میان این گروه‌های تروریستی در نزدیکی و حتی زیر چتر امنیتی آمریکایی‌ها در عراق و اقلیم کردستان صورت می‌گیرد. 

در یک جمع‌بندی کلی؛ علاوه بر مشروع بودن حمله ایران به گروهک‌های تروریستی و لزوم پای‌بندی همسایگان ایران به اصل حسن هم‌جواری و مقابله با تبدیل شدن خاک خود به مرکزی برای فعالیت تروریست‌ها، باید به این نکته توجه ویژه داشت که اخراج آمریکا از منطقه مولفه‌ای مهم برای رسیدن تمام همسایگان به امنیت پایدار و حق مسلم آنها برای حذف ریشه تروریسم از منطقه است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربازدید ها