سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد حدود 90 درصد از 2300 مرکز درمانی در سراسر افغانستان احتمالاً در همین هفته به‌خاطر توقف کمک‌های غربی بسته خواهند شد.

نورنیوز-گروه بین‌الملل: طبق گفته یکی از مقامات سازمان جهانی بهداشت، صدها تأسیسات بهداشتی و پزشکی در افغانستان در خطر تعطیلی قریب الوقوع قرار دارند چون کشورهای غربی که هزینه‌های آنها را تأمین می‌کردند از معامله با دولت طالبان منع شده‌اند.

ریک برنان، مدیر امور اضطراری سازمان جهانی بهداشت در غرب آسیا طی مصاحبه‌ای اعلام کرد حدود 90 درصد از 2300 مرکز درمانی در سراسر افغانستان احتمالاً در همین هفته بسته خواهند شد.

وی اظهار داشت کشورهای غربی کمک‌کننده به افغانستان قوانینی دارند که مانع معامله آنها با طالبان می‌شود.

برنان گفت: «ما شاهد متوقف شدن فعالیت‌ها در بخش بزرگی از این تأسیسات درمانی خواهیم بود. تخمین زده می‌شود تا 90 درصد از این تأسیسات تا آخر همین هفته فعالیت خود را متوقف کنند که باعث افزایش تعداد بیماران و مرگ‌ومیرها خواهد شد».

سازمان جهانی بهداشت تلاش کرده است کمبود کمک‌های غربی را با فراهم کردن تجهیزات مورد نیاز و کمک‌های مالی به 500 مرکز درمانی در افغانستان جبران کند.

این سازمان همچنین با قطر برای رساندن تجهیزات پزشکی توسط هواپیما همکاری می‌کند.

برنان گفت: «ما امیدواریم دو تا سه هواپیما حامل تجهیزات پزشکی در هفته آینده از قطر وارد کابل شود».

تجهیزات پزشکی از طریق شهر شمالی مزارشریف هم وارد افغانستان می‌شود و سازمان جهانی بهداشت به‌دنبال راه‌های زمینی از طریق پاکستان برای رساندن کمک‌هاست.

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربازدید ها