مردم عراق تاکید دارند که خروج آمریکایی‌ها مطالبه‌ای تغییرناپذیر است و هر جریان و یا دولتی که مغایر با آن حرکت کند قطعا جایگاه مردمی خود را از دست خواهد داد.

نورنیوز ـ گروه بین‌الملل: بر اساس برنامه اعلام شده، قرار است روز دوشنبه «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق برای نهایی‌سازی توافق‌نامه بغداد-واشنگتن بر سر چگونگی فعالیت نیروهای آمریکایی در این کشور راهی واشینگتن شود.

در همین حال «فواد حسین» وزیر خارجه عراق که برای پیگیری همین مذاکرات به آمریکا سفر کرده، گرچه پیشتر به وال استریت ژورنال گفته بود عراق نیازی به نیروهای نظامی بیشتر ندارد، اما در نشست خبری مشترک با همتای آمریکایی خود تغییر موضع داده و گفت: عراقی‌ها همچنان بی‌نیاز از نظامیان آمریکایی نیستند!

این مواضع با انتقاد شدید گروه‌های مختلف عراقی مواجه شده و آن را خلاف امنیت و منافع ملی کشورشان عنوان کرده‌اند، چنانچه ناصر الشمری سخنگوی حرکت نجباء فواد حسین را حافظ منافع آمریکا خوانده است.

مخالفت گروه‌های مختلف عراقی با عملکرد دولت الکاظمی در خصوص اخراج نظامیان آمریکایی دستِ‌کم بر پنج دلیل استوار است:

اول؛ «مطالبه مردمی»: ملت عراق نیز مانند بسیاری از ملت‌های منطقه استقلال و پیشرفت کشورشان را در گرو رهایی از وابستگی به آمریکا و دخالت‌های آن می‌دانند و چنانچه در تشییع با شکوه پیکر فرماندهان شهید مقاومت فریاد زدند، خواستار خروج کامل نظامیان خارجی به ویژه تروریست‌های آمریکایی از خاک خود هستند.

دوم؛ «مصوبه پارلمان»: پس از اقدام تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس و آشکار شدن حمایت‌های علنی این کشور از تروریست‌ها علیه امنیت عراق، پارلمان عراق با رأی قاطع، خواستار اخراج کامل و بی‌قید و شرط نیروهای آمریکایی چه رزمی و چه اطلاعاتی و امنیتی شد، لذا دولت طبق قانون اساسی مکلف به اجرای این قانون و عدم تخطی از آن است.

سوم؛ «درس‌های عبرت و ظرفیت‌های داخلی»: با توجه به تجربه تلخ 20 سال اشغال‌گری آمریکا در افغانستان، گروه‌های عراقی تاکید دارند که شکل‌گیری گروه‌های مقاومت مردمی تحت فتوای مرجعیت دینی و دستاوردهای گسترده آنها علیه تروریسم، بیان‌گر ظرفیت‌های عظیم داخلی برای رسیدن عراق به ثبات و امنیت است و ‌نیازی به حضور آمریکا نیست.

آنها تاکید دارند که آمریکا با انحصارطلبی، سلطه‌گری، فشار و تهدید مانع فعالیت آزادانه و مبتنی بر منافع ملی عراق در عرصه سیاست خارجی شده که مانع‌تراشی در گسترش روابط با ایران، چین، روسیه نمودی از آن است.

چهارم؛ «حقایق رفتاری»: گروه‌های عراقی با اشاره به سوابق 18 سال حضور آمریکایی‌ها در عراق تاکید دارند که این حضور جز اختلاف‌افکنی قومی و مذهبی، حمایت از تروریسم و ایجاد شکاف میان عراق و کشورهای منطقه کارکردی نداشته است. موضع مسعود بارزانی که رسما اعلام کرد در زمان حمله داعش به اربیل، ایران تنها کشوری بود که برای مقابله با داعش به یاری آنها شتافت، شاهدی بر این مدعاست.

کشتار مردم سنجار، ایزدی‌ها و نیز کشتار در پایگاه هوایی اسپایکر که داعش با حمایت آمریکا صورت داد نمودی دیگر از حقیقت رفتاری واشینگتن در عراق است که مطالبه گروه‌های عراقی برای اخراج نیروهای آمریکایی را شدت بخشیده است.

در همین حال گروه‌های عراقی با اشاره به اسناد و مدارک غیر قابل انکار تاکید دارند که آمریکا با حضورش در عراق زمینه‌ساز فعالیت‌های جاسوسی و خراب‌کارانه رژیم صهیونیستی شده که تهدیدی جدی برای امنیت کشورشان است.

پنجم؛ «کارنامه جهانی»: گروه‌های عراقی با اشاره به کارنامه آمریکا از جنگ جهانی دوم تا به امروز تاکید دارند آمریکا در هیچ کشور و منطقه‌ای حضور نداشته مگر آنکه با کشتار و جنایت میلیون‌ها نفر را قربانی و آواره کرده است.

اکنون نیز آمریکا سیاست بحران‌سازی چند لایه با ایجاد خلاء سیاسی و امنیتی و آشوب‌های اجتماعی را علیه کشورهای منطقه اجرا می‌کند که شرایط امروز عراق و لبنان نمودی از این وضعیت است.

بر این اساس؛ مردم عراق تاکید دارند که خروج آمریکایی‌ها مطالبه‌ای تغییرناپذیر است و هر جریان و یا دولتی که مغایر با آن حرکت کند قطعا جایگاه مردمی خود را از دست خواهد داد و مردم در انتخابات مهرماه با به حاشیه راندن این جریان‌ها، راه خویش را از دلبستگان به حمایت‌های آمریکا جدا خواهند کرد.

نورنیوز

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربازدید ها