دبیر کل حزب الله لبنان در سخنانی در کنفرانس «تجدید گفتمان رسانه‌ای و مدیریت رویارویی» اعلام کرد: مقاومت هرچه وعده داد به آن عمل کرد. ما نقاط ضعف دشمن را می شناسیم و بر آن پیروز می شویم.

نورنیوز-گروه بین الملل: به نقل از المنار، سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در سخنانی در کنفرانس «تجدید گفتمان رسانه‌ای و مدیریت رویارویی» گفت: گفتمان رسانه‌ای آنچه در عرصه و میادین دیگر می‌گذرد را بیان می‌کند. توسعه رویارویی رسانه‌ای همگام با رویارویی نظامی، ضروری است. بُعد رسانه‌ای که باید ما آنرا احیا کنیم رویارویی با رژیم اسرائیل و هیمنه آمریکایی یعنی رویارویی با دو پروژه آمریکا و اسرائیل در منطقه است. در این رویارویی جداسازی عرصه‌های رویارویی نباید وجود داشته باشد. رویارویی رسانه‌ای باید به موازات رویارویی نظامی به پیش برود.

هیمنه آمریکا به نفع رژیم صهیونیستی است

وی تاکید کرد: هیمنه آمریکا سبب شده است که همه امکانات در منطقه به نفع دشمن صهیونیست باشد. رژیم صهیونیستی وجودش و زورگویی آن به علت حمایت آمریکاست. در مقابله با اشغالگران اسرائیلی و هیمنه آمریکا اجازه تفکیک رویارویی نیست. هیمنه آمریکا خطرناک است زیرا بر اساس غارت و چپاول منابع و تحمیل رژیم‌ها و ممانعت از حق تعیین سرنوشت ملت‌ها استوار است. امکان آزادسازی فلسطین بدون رویارویی با هیمنه آمریکا در منطقه نیست زیرا این همینه ارتش‌های منطقه را به کالبدهای توخالی تبدیل کرده است. هر کشتاری که ارتش رژیم صهیونیستی مرتکب می‌شود در واقع کشتاری آمریکایی-اسرائیلی است.

نظامیان آمریکایی در عراق و شرق فرات اشغالگرند

دبیر کل حزب الله لبنان در ادامه افزود: نیروهای آمریکایی نیروهای اشغالگر در عراق و نیز شرق فرات هستند. ما با هیمنه آمریکا و اشغالگری آن در عراق و حمله آن به حشد شعبی و اشغالگری آن در شرق سوریه مواجه هستیم.

فتنه سیاه هدف فراموشی فلسطین بود

وی در ادامه تاکید کرد: هرگونه معیاری که بتوان با آن حق را سنجید ما آنرا در آرمان و موضوع فلسطین می‌بینیم و در گفتمان رسانه‌ای محور مقاومت. فتنه سیاه یکی از اهدافش اگر پیروزی مقاومت نبود این بود که فلسطین فراموش شود. گفتمان رسانه‌ای در محور مقاومت به حق ملت فلسطین بر اراضی اش و حق سوریه بر بلندی‌های جولان سوریه تکیه دارد.

رسانه‌های مقاومت حامی محور مقاومت هستند

نصرالله افزود: رسانه‌های مقاومت قصیده پیروزی می‌سرایند. رسانه‌های مقاومت پشتوانه پیروزی‌های محور مقاومت و تحمیل قواعد درگیری بر اسرائیل هستند. رسانه‌های مقاومت در پیروزی از طریق انعکاس واقعیت‌های میدانی و نیز مطالعات و پژوهش‌ها سهیم هستند. گفتمان رسانه‌ای در محور مقاومت همچنان بر پایه عناصر قدرت اساسی است که رسانه دشمن فاقد آن است. هنگامی که از آزادسازی فلسطین سخن می‌گوئیم از رؤیا و خیال حرف نمی زنیم. آنچه رسانه‌های محور مقاومت بر آن تکیه دارند، پایگاه مردمی گسترده در جهان عرب و اسلام است. رسانه‌های مقاومت فقط اخبار پیروزی را پوشش نمی‌دهند بلکه در رقم زدن و حفظ آن سهیم هستند.

نقاط ضعف دشمن را می‌شناسیم و از این طریق بر آن غلبه می‌کنیم

وی گفت: ما نقاط ضعف دشمن را به خوبی می‌شناسیم تا از این طریق بر آن پیروز شویم. در جنگ روانی ما بر توهم و اکاذیب تکیه نمی‌کنیم. یکی از مهمترین نقاط قوت رسانه‌های محور مقاومت صداقت در انتقال خبر و وقایع است. دشمن امروز به رسانه‌های مقاومت بیش از مواضع سران خود اطمینان دارد و این به سبب صداقت رسانه‌های ماست.

مقاومت هرچه وعده داد به آن عمل کرد

دبیر کل حزب الله لبنان افزود: مقاومت وعده آزادسازی را داد و وفا کرد، وعده آزادی اسیران را داد و به وعده خود وفا کرد. مقاومت در فلسطین وعده دفاع از قدس را داد و به وعده خود عمل کرد.

هنگامی که از زوال رژیم غاصب سخن می‌گوئیم از آرزوهای کاذب سخن نمی‌گوییم

وی افزود: هنگامی که ما از زوال رژیم غاصب از هستی سخن می‌گوئیم ما از آرزوهای کاذب سخن نمی‌گوییم. ما در اهداف خود مبالغه نمی‌کنیم و این یکی از مهمترین عنصرهای قدرت مقاومت است. نبرد شمشیر قدس، قدس را نزدیکتر از هر زمان دیگری قرار داد.

نصرالله گفت: پایگاه مردمی مقاومت از حیث فکری و دینی متنوع است و در قدس و مقدسات و مظلومیت فلسطینی‌ها جمع می‌شود. پایگاه مردمی مقاومت به گفتمان رسانه‌ای نیاز دارد که با آن در مناطقش همسویی کند. تحول بزرگی در امکانات محور مقاومت ایجاد شده است. شبکه‌های اجتماعی توانست که در پیروزی‌های مقاومت سهیم باشد.

وی افزود: در رسانه‌های مقاومت خلاقیت وجود دارد هر چند که تناسبی از نظر امکانات با رسانه‌های دیگر ندارند. دستاوردهای رسانه‌های مقاومت در برهه اخیر زیاد بوده است و باید در راستای توسعه آن حرکت کرد.

دبیر کل حزب الله لبنان در ادامه به اقدامات آمریکا در محدود کردن دسترسی به سایت‌ها و شبکه‌های محور مقاومت اشاره کرد و آنرا به سبب تأثیرگذاری این رسانه‌ها دانست.

نصرالله گفت: ما باید تبادل تجارب در رسانه‌ها داشته باشیم و از شبکه‌های اجتماعی بهره مند شویم. اگر تأثیر گذاری سایت‌های محور مقاومت نبود آیا دشمن آنها را تعطیل می‌کرد. ما امروز در نبرد رویارویی با گمراهی، دروغ و جعل و فریب قرار داریم. زمانی که فلسطینی‌ها از پیروزی در نبرد شمشیر قدس سخن می‌گویند و جهان و صهیونیست‌ها به آن اذعان می‌کنند، برخی رسانه‌های عربی تصویری از شکست ارائه می‌دهند.

وی افزود: دشمن می‌تواند که دسترسی به سایت‌ها را محدود کند اما نمی‌تواند که فعالیت شبکه‌های اجتماعی را متوقف کند و باید از آن بهره برد. جنگ رسانه‌ای علیه مقاومت وجود دارد و میلیاردها دلار برای خدشه وارد کردن به وجهه آن هزینه می‌شود.

دبیر کل حزب الله لبنان اعلام کرد: باید رسانه‌های مقاومت همپای تحولات و تهدیدات منطقه توسعه یابند. ما خواهان کمک رسانه‌ها در تثبیت معادله منطقه‌ای جدید یعنی حمایت ازقدس هستیم. اسرائیل هنگامی که بداند که تهدید مقدسات اسلامی و مسیحی به جنگ منطقه‌ای منجر خواهد شد، در محاسبات خود تجدید نظر خواهد کرد.

وی در ادامه به توطئه‌ها در منطقه با هدف مشغول کردن مردم منطقه به دغدغه‌های معیشی اشاره کرد و گریزی هم به تحولات لبنان زد و گفت: تحریم اقتصادی کشورها و ملت‌های محور مقاومت به این خاطر است که ما به نقطه‌ای برسیم که در فکر و ذهن و در قلوب ما، فلسطین جایی نداشته باشد.

علت اصلی بحران لبنان آمریکاست

دبیر کل حزب الله لبنان افزود: بحران تشکیل دولت در لبنان ناشی از بحران نظام است. آمریکا مانع از حل بحران لبنان در راستای خدمت به دشمن اسرائیلی می‌شود. در لبنان فساد و بحران مدیریت و انحصارگری وجود دارد. علت اصلی بحران در لبنان سیاست آمریکاست. آیا دولت آمریکا مانعی بر سر بانک‌های لبنانی برای آوردن پول‌هایش از خارج نیست؟ آیا دولت آمریکا مانع کمک از شرق مانند چین نیست؟ برخی از این هراس دارند که آمریکا آنها را در فهرست تحریم قرار دهد. از اینکه در فهرست تحریم آمریکا قرار گیرند، می‌ترسند. هدف از تحریم آمریکا برانگیختن ملت لبنان و پایگاه مقاومت علیه مقاومت است. عامل نابودی پول لبنان سفارت آمریکاست.

وی تاکید کرد: سیاست‌های اشتباه از علل بحران لبنان است اما علت اساسی آمریکاست که شریک مفسدان است. روزهای سرنوشت سازی در زمینه تشکیل دولت جدید در راه است و رایزنی‌هایی که برگزار خواهد شد روند دولت را به شکل روشن مشخص خواهد کرد. در موضوع بندر بیروت آیا اقدام قضائی را شاهد هستیم یا هدف قرار دادن سیاسی؟ عدالت و حقیقت در موضوع بندر بیروت وجود ندارد.

نورنیوز

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربازدید ها