سفیر روسیه در آمریکا در مصاحبه‌ای گفت، از زمان نشست جو بایدن و ولادیمیر پوتین در شهر ژنو پیشرفت چشمگیری در روابط آمریکا-روسیه وجود نداشته، هر چند که تنها 10 روز از آن زمان گذشته است.

نورنیوز-گروه بین‌الملل: سفیر روسیه در آمریکا در مصاحبه‌ای با کانال یوتیوب سولوویوف لایو تصریح کرد: این نسنجیده است که من بگویم در روابط آمریکا-روسیه تغییرات اساسی چشمگیر به وجود آمده است. تنها 10 روز گذشته است و امروز یازدهمین روز ماندن من در آمریکا است.

آنتونوف تصریح کرد، روسیه تسلیم خط مشی تندروی واشنگتن در قبال مساله اموال دیپلماتیک نمی‌شود.

او ادامه داد که در قبال این مساله پیشرفتی وجود ندارد و آمریکا تصریح کرده که این اموال را باز نخواهد گرداند. به گفته آنتونوف، هر دو هفته طرف روسی درخواست‌هایی میفرستد تا به سفیر اجازه ورود به دفاتر سرکنسولگری در سان فرانسیسکو و سیاتل داده شود اما نتیجه‌ای در بر ندارد.

آنتونوف خاطرنشان کرد: من از رهبران وزارت خارجه آمریکا پرسیده‌ام به من بگویید چطور سر زدن سفیر روسیه می‌تواند امنیت ملی آمریکا را تضعیف کند به ویژه اگر شما تایید می‌کنید که این اموال ما است؟ تا کنون این یک خط مشی تندرو و یک موضع سرسختانه بوده است.

براساس گزارش ایسنا، آنتونوف همچنین روز شنبه با ادعاهای واشنگتن در خصوص اینکه مسکو در حال تضعیف کار دفاتر کنسولی آمریکا مقابله کرده و آنها را مهمل خواند.

آنتونوف به کانال سولویوف لایو تصریح کرد: البته آمریکایی‌ها حالا گفته‌اند که خود روسها مشکلات را در قبال روادید برای شهروندان روسی که مایل به رفتن به آمریکا هستند ایجاد کرده‌اند اما این مهمل است.

آنتونوف خاطرنشان کرد: به طور خلاصه بخواهم بگویم، در قبال مساله کار کنسولکی تحول و پیشرفت جدی وجود ندارد.

به گفته آنتونوف همچنین، مساله تبادل زندانی بین روسیه و آمریکا هنوز به مرحله عمل نرسیده اما در نظر گرفته شده است.

وی افزود: من محتاطانه می‌گویم که یک کار فکری در قبال این مساله در دست انجام است. مساله تبادل زندانی یک مساله بسیار جدی است و در این مقطع این مساله به مرحله عمل نرسیده است.

از سوی دیگر آنتونوف بیان داشت، مقامهای آمریکا به بیانیه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه درباره دست داشتن احتمالی واشنگتن در حادثه مربوط به کشتی انگلیسی "دیفندر" در دریای سیاه توجه کرده‌اند.

این سفر بیان داشت، طرف آمریکایی به صورت علنی دست داشتنش در این حادثه را نپذیرفته است.

آنتونوف اظهار کرد: اما من عمیقا متقاعد شده‌ام که سرویسهای مربوطه به صحبتهای ولادیمیر ولادیمیروویچ پوتین توجه کرده‌اند. من می‌توانم به شما بگویم وقتی به کاخ سفید و وزارت امور خارجه رفتم همکاران و مقامهای رده بالا به سخنرانی رئیس جمهور ما ارجاع دادند.

وی تصریح کرد: من این طور می گویم سیگنال دریافت شد. از سوی آژانسهای مربوطه دریافت شد و در دست آنالیز است.

نورنیوز

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربازدید ها