دبیرکل سازمان ملل در یازدهمین گزارش خود در مورد قطعنامه 2231 شورای امنیت، بازگشت آمریکا به برجام را اقدامی مناسب خواند و از واشنگتن خواست تحریم‌ها علیه ایران را لغو و معافیت‌ها را تمدید کند.

نورنیوز-گروه بین‌الملل: «آنتونیو گوترش» در این گزارش که در آستانه نشست 30 ژوئن (9 تیرماه) شورای امنیت منتشر شده است، اظهار داشت: «نسبت به تعاملات دیپلماتیک اخیر که از آوریل 2021و در مورد کمیسیون مشترک در مورد این توافق برجسته انجام می‌شود، دلگرمم زیرا فرصتی را برای ایران و آمریکا فراهم می‌کند تا به اجرای کامل و مؤثر برجام و قطعنامه 2231 بازگردند».

دبیر کل سازمان ملل همچنین تصریح کرد: «از ایالات متحده درخواست می‌کنم تحریم‌های مندرج در این طرح را لغو و معافیت‌ها در رابطه با تجارت نفت با جمهوری اسلامی ایران و پروژه‌های منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در چارچوب برجام را تمدید کند».

گوترش در ادامه افزود: «این مراحل برای تسهیل اجرای کامل و صحیح برجام و قطعنامه 2231 مورد نیاز است تا مردم ایران از منافع ملموس برجام اطمینان حاصل پیدا کنند».

دبیرکل سازمان ملل با اشاره به طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» در واکنش به اقدام ایالات متحده آمریکا و کاهش تعهدات هسته‌ای و همچنین نصب سانتریفیوژهای جدید برای غنی سازی اورانیوم، گزارش داد که ایران سطح غنی سازی را به 60 درصد رسانده است.

در این گزارش به فعالیت‌های بازدارندگی ایران و پرتاب ماهواره با همکاری روسیه نیز اشاره شده است.

نورنیوز

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربازدید ها