دمای هوا در روزهای اخیر به رقم بی سابقه 48 درجه بالای صفر در برخی مناطق روسیه از جمله منطقه سیبری به عنوان سردسیرترین منطقه این کشور رسید و منجر به مرگ سه نفر شد.

نورنیوز-گروه بین‌الملل: دمای هوا در روزهای اخیر به رقم بی سابقه 48 درجه بالای صفر در برخی مناطق روسیه از جمله منطقه سیبری به عنوان سردسیرترین منطقه این کشور رسید و منجر به مرگ سه نفر شد.

به گزارش ایرنا، برخی گزارش‌ها حاکی از مرگ دو تبعه ویتنام در استان مسکو بر اثر گرمازدگی است. همچنین یک نفر برای فرار از گرما و فرو رفتن در آب غرق شد.

رسانه‌های روسیه از جمله پایگاه خبری روسی «اف. ب» گزارش کردند که در روسیه در زمان حاضر دو منطقه دارای بالاترین دمای هوا است که شامل مسکو و منطقه سیبری در منطقه شرق این کشور می‌شود.

در زمان حاضر منطقه سیبری روسیه با گرمای بی سابقه مواجه شده است که تا مناطق همجوار قطبی که محدوده بسیار وسیعی از روسیه را در بر می‌گیرد، ادامه دارد.

در گزارش رسانه‌های روسی اعلام شده که بالاترین دمای هوا در شبانه روز اخیر به 48 درجه سانتیگراد بالای صفر رسیده و در شهرک ورخویانسک در جمهوری یاکوتیا در منطقه سیبری روسیه ثبت شده است.

یاکوتیا به داشتن زمستان‌های بسیار سرد معروف است که در سال‌های اخیر برودت هوا در این منطقه در فصل زمستان تا 60 درجه سانتیگراد زیر صفر گزارش شده است.

به گزارش یاندکس، دمای هوا در قطب شمال امسال بسیار بالاتر از سال‌های دیگر بوده و گرم شدن هوای کره زمین، بر هوای این منطقه نیز تاثیر گذاشته است.

در این گزارش گفته شد که به عقیده دانشمندان، آتش سوزی‌های جنگلی در مناطق مجاور قطب شمال در ماه ژوئن جاری منجر به رها شدن بیش از ۵۶ مگاتن گاز دی اکسید کربن شد.

این مهم باعث شده است که هوای منطقه سیبری و نقاط دیگر مجاور قطبی در روسیه بطور میانگین 10 درجه بیشتر از دمای معمولی شود و بسیاری از نقاط یخ زده گرم شده و به باتلاق یا مرداب های پهناور تبدیل شده‌اند.

دانشمندان از وضع جدید گرم شدن هوا نگران هستند

در گزارش تارنمای اف. ب گفته شد که بسیاری از دانشمندان نگران این مهم هستند که وضع جدید پیش آمده از شرایط معمول که به آن عادت کرده‌ایم خارج می‌شود.

به عقیده دانشمندان، اکوسیستم محلی یا حتی جامعه بشری در برخی موارد در شرایطی نیست که بتواند با وضعیت جدید مقابله کند و در آن شرایط تغییرات نهایی و گریزناپذیر می‌شود.

ایرنا

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربازدید ها