اگر جنگ پیشین میان غزه و رژیم صهیونیستی موجب تزلزل در ساختار حکومت اسرائیل شد و به برگزاری چهار انتخابات بی نتیجه انجامید، بعید نیست که تداوم جنگ کنونی یا بروز هرگونه جنگ در آینده بتواند آن را تا نابودی کامل پیش ببرد.

نورنیوز ـ گروه بین‌الملل: مرحله تازه وخیم‌تر شدن اوضاع در سرزمین های اشغالی فلسطین در حالی شکل گرفته که خشم فلسطینیان در زمینه عزم اسرائیل برای اخراج خانواده‌های فلسطینی از خانه‌هایشان در محله «شیخ جراح» تشدید شده است.

این در حالیست که هم در مواجهه با رژیم صهیونیستی و هم در نزد افکار عمومی، گروه های مقاومت از جایگاه بسیار مهمی برخوردارند، چنانچه فلسطینی ها پرچم‌ سبز رنگ جنبش حماس را در محوطه حرم شریف به اهتزاز درآورده و در راستای حمایت از مقاومت بارها شعار داده اند.

نبردهای اخیر در سرزمین‌های اشغالی دارای چند ویژگی قابل ملاحظه است:

نخست آنکه برای اولین بار در طول تاریخ، انتفاضه و مقاومت در یک راستا قرار گرفته‌اند.

دوم آنکه بر خلاف دفعات پیشین که عمدتاً مقاومت حالت تدافعی داشت، این بار با رویکرد تهاجمی وارد نبرد شده است.

سوم آنکه توانمند شدن مقاومت یک رویداد استثنایی به شمار می آید. در حالی که در گذشته اکثر شلیک های مقاومت توسط گنبد آهنین هدفگیری می شد، اینک هدفمندی شلیک ها به بیش از ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

چهارم آنکه رژیم صهیونیستی به شدت از قدرت و توان مقاومت غافلگیر شده است. اسرائیلی‌ها به رغم تمام اشراف اطلاعاتی که بر غزه داشتند، هیچ برآوردی از توان و نیروی مقاومت و عکس العمل احتمالی آن نداشتند. شلیک ۱۰۰ موشک ظرف دو دقیقه اول در مخیله رژیم صهیونیستی به هیچ وجه نمی گنجید.

در مجموع؛ رویدادهای اخیر در سرزمین های اشغالی که درگیری جدید با فلسطینی ها تنها یک بخش از آن است، رژیم صهیونیستی را بیش از هر زمان دیگر تضعیف و درمانده کرده و نه تنها قدرت نظامی بی نظیر مقاومت بلکه عدم توانمندی سیستم گنبد آهنین بر رهگیری و انهدام اکثر موشک های شلیک شده را اثبات کرد.

گروه‌های مقاومت که در گذشته از سنگ به عنوان سلاح در برابر رژیم صهیونیستی استفاده می‌کردند، اینک دارای موشک های نقطه زن شده‌ و علاوه بر تغییر موازنه میدانی به نفع مقاومت و به ضرر اسرائیلی‌ها موجب افزایش روحیه مقاومت نزد مردم فلسطین شده‌اند.

از سویی؛ توانمندی نظامی مقاومت و خیزش مجدد روحیه ایستادگی در میان فلسطینی‌ها و ملت‌های مسلمان منطقه موجب از بین رفتن کل پروژه معامله قرن شد. این توانمندی چنان بود که با وجود اعلام قبلی مقاومت مبنی بر حمله به اسرائیل، اما رژیم صهیونیستی نتوانست هیچ واکنشی از خود نشان دهد.

شواهد نشان می‌دهد که محبوبیت گروه‌های مقاومت در اثر حمایت از مردم فلسطین بسیار افزایش پیدا کرده به گونه‌ای که در حال حاضر مقاومت دارای جایگاه برجسته‌ای، هم در میان افکار عمومی و هم در حوزه سیاسی است.

این نکته بیشتر بدان دلیل است که مسیر مذاکره که از سوی گروه فتح دنبال می شد، در نهایت به شکستی بزرگ یعنی معامله قرن منتهی شد و نشان داد که مسیر مقاومت تنها راه پیش روی مردم فلسطین برای از میان برداشتن اسرائیل و و دستیابی به حقوق حقه خود است.

تحولات اخیر نشان داد که بر خلاف گذشته، جریان مقاومت در فلسطین دیگر تنها محدود به غزه نیست، بلکه سراسر فلسطین اشغالی را در بر گرفته است و اگر در گذشته جریان‌های مقاومت صرفاً به تجاوزهای رژیم صهیونیستی به غزه واکنش نشان می دادند، اینک مدعی حمایت از تمام مردم فلسطین هستند و اگر رژیم در کرانه باختری نیز اقدامی انجام دهد، با پاسخ جدی و سخت مواجه خواهد شد.

بر همین اساس؛ اگر جنگ پیشین میان غزه و رژیم صهیونیستی موجب تزلزل در ساختار حکومت اسرائیل شد و به برگزاری چهار انتخابات بی نتیجه انجامید، بعید نیست که تداوم جنگ کنونی یا بروز هرگونه جنگ در آینده بتواند آن را تا نابودی کامل پیش ببرد.

از سوی دیگر؛ درگیری‌های اخیر نشان داد که سرمایه‌گذاری‌های ایران بر محور مقاومت، اینک ثمرات خود را بیش از هر زمان دیگر بروز داده و قدرت مقاومت در دوره پس از شهادت سردار سلیمانی نه تنها کم نشده بلکه به شدت افزایش یافته است، چنانچه دیگر همگان دریافته‌اند که برای تحقق نابودی رژیم غاصب و جنایتکار صهیونیستی الزاما نیازی به ورود مستقیم ایران نیست، زیرا اسرائیل حتی از گروه‌های کوچک مقاومت نیز شکست می‌خورد.

در حال حاضر به دلیل درگیری‌ها حدود ۲ تا ۲.۵ میلیون نفر از ساکنان اراضی اشغالی یا از خانه های خود آواره شده‌ یا ناگزیر به زندگی در پناهگاه ها هستند و بدیهی است که تداوم این امر می تواند چالش های بیشتری را علاوه بر درگیری های داخلی برای رژیم به وجود آورد.

نورنیوز

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربازدید ها