سخنگوی دولت آلمان در واکنش به این اقدام ترامپ تاکید کرد که این مسئله اهمیت دارد که سازمان بهداشت جهانی به اندازه کافی تامین مالی شود.

"دونالد ترامپ"، رئیس جمهوری آمریکا سازمان بهداشت جهانی را به سوء مدیریت در مبارزه با بحران کرونا متهم کرده و توقف کمک های مالی به این نهاد بین المللی را در دستور کار قرار داده است. به این ترتیب در حالی که اکثر کشورهای دنیا درگیر مبارزه با بیماری همه‌گیر «کووید-19» هستند رئیس‌جمهور آمریکا بامداد چهارشنبه اعلام کرد دستور توقف کمک‌های آمریکا به سازمان بهداشت جهانی را صادر کرده است. این تصمیم ترامپ با انتقاد شدیدی از طرف کشورها و نهادهای مختلف روبرو شده است.

دولت آلمان هم بر اهمیت بالای تامین مالی سازمان بهداشت جهانی اشاره کرده و به این ترتیب به صورت غیر مستقیم به ترامپ انتقاد وارد کرد. "استفان زایبرت"، سخنگوی دولت آلمان در واکنش به این اقدام ترامپ تاکید کرد که این مسئله اهمیت دارد که سازمان بهداشت جهانی به اندازه کافی تامین مالی شود. "هایکو ماس"، وزیر امور خارجه آلمان هم در پیامی توئیتری تاکید کرد که تقویت سازمان بهداشت جهانی یکی از بهترین سرمایه گذاری ها از جمله در راستای بهبود توسعه و توزیع تست ها و واکسن کرونا است. "گرت مولر"، وزیر توسعه آلمان هم کاهش بودجه سازمان بهداشت جهانی را یک راهکار کاملا غلط دانسته و تاکید کرد که آلمان بودجه خود برای سازمان بهداشت جهانی را افزایش خواهد داد.

وی اظهار داشت که کرونا آخرین بیماری همه گیر نخواهد بود. به گفته وزیر توسعه آلمان متحصصان تا به حال 40 ویروس دیگر را شناسایی کرده اند که می تواند باعث بیماری های همه گیر شود. "نوربرت روتگن"، رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان آلمان هم در پیامی توئیتری به قطع بودجه سازمان بهداشت جهانی از طرف آمریکا انتقاد وارد کرد و گفت این بیشترین آسیب را به کشورهایی می رساند که کمترین توانایی برای حفاظت از خود در این شرایط را دارند.

روتگن گفت: قطع بودجه سازمان بهداشت جهانی برای کاهش نفوذ چین در این نهاد بین المللی غیر سازنده است. وی پیشنهاد داد که انگلیس و اتحادیه اروپا این کسری بودجه را تقبل کنند. به گفته روتگن این امر هم به دلیل نیازهای موجود در این بحران و هم از نظر سیاست خارجی لازم است. هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان هم اتهام زنی های متقابل را ر این بحران بی فایده دانسته و گفت: این ویروس هیچ حد و مرزی نمی شناسد.

تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربازدید ها