شرایط نصب دوربین مداربسته با توجه به مکان و فرد درخواست دهنده از لحاظ ارتباط با محل مورد نظر متفاوت است. اما به صورت کلی هر شخصی می‌تواند با رعایت قوانین، این دوربین‌ها را در مکان‌های مورد نظر و مجاز نصب کند.

نورنیوز ـ گروه جامعه: استفاده از دوربین‌های مداربسته در ایران و سایر کشورهای جهان رو به تزاید است. به دلیل ویژگی‌هایی که استفاده از دوربین‌های مداربسته برای ثبت دقیق وقایع و همچنین ایجاد نوعی امنیت روانی دارد، استفاده از این تجهیزات در حال تبدیل شدن به روشی عمومی برای ایجاد امنیت دارد.

برای نصب دوربین مداربسته در هر مکانی، قوانین خاصی مدنظر است که باید رعایت شود.

بر اساس ماده 41 منشور حقوق شهروندی؛ «کنترل‌های صوتی و تصویری خلاف قانون در محیط‌های کار، اماکن عمومی، فروشگاه‌ها و سایر محیط‌های ارائه خدمت به عموم، ممنوع است.»

این ماده ضمن آن که به نصب خلاف قانون دوربین یا تجهیزات مشابه در محیط‌ها اشاره کرده به مجاز بودن نصب دوربین با رعایت شرایط و قوانین نیز تاکید نموده است.

نصب دوربین مداربسته در محیط‌های عمومی و محیط‌هایی که روزانه افراد متعددی از آن جا عبور می‌کنند، مانند مجتمع‌های تجاری، فروشگاه‌ها، سطح خیابان‌ها و بزرگراه‌ها ممنوع نیست.

اما استفاده از این تجهیزات در برخی مکان‌های عمومی که از حساسیت‌های بالایی برخوردارند ممنوع می‌باشد و باید برای نصب دوربین مداربسته، مجوز اختصاصی دریافت شود.

از حساس‌ترین مکان‌های عمومی می‌توان به پایگاه‌های هوایی، پادگان‌ها، سفارت‌خانه‌ها، محیط‌های نظامی و… اشاره کرد. 

کوچه‌ها به جهت اینکه محل عبور و مرور عابران و مردم می‌باشند، زیرمجموعه محل‌های عمومی قرار می‌گیرند ولی طبیعتاً نسبت به مراکز خرید و… افراد کمتری تردد می‌کنند و جامعه کوچکتری در آن رفت و آمد دارند.

نصب دوربین برای مجتمع‌های مسکونی مستلزم اطلاع‌رسانی به سایر افرادی است که در کوچه ساکن هستند.

برای اطلاع دادن از وجود این دوربین‌ها به سایرین از تابلوهای شماتیک دوربین مداربسته استفاده می‌شود و بر این اساس سایرین از این که در این مکان دوربین مداربسته نصب شده است آگاه می‌شوند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربازدید ها